-VİZYONUMUZ-

Güçlü Türkiye’nin Geleceğine Küresel Katkı Sağlamak

  -MİSYONUMUZ-

Yatırımcı ile Yatırımı Bir Araya Getirecek Argümanları Oluşturmak

 

YATIRIMLAR ÜLKESİ GÜÇLÜ VE GÜVENİLİR TÜRKİYE

Türkiye dünyaya açılan penceredir. Asya, Avrupa, Afrika, Ortadoğu ekseninde yer alan bir ülkedir. Aynı zamanda Afrika, Avrupa, Balkanlar, Karadeniz, Orta Doğu ve Orta Asya Coğrafyalarına da hitap eden jeopolitik bir konumu vardır.

Türkiye dünyanın 16. büyük ekonomisidir. 78 milyonu aşan genç ve dinamik nüfusu, dünyanın her yerinde yatırım yapan yatırımcıları ile geleceğin parlayan yıldızıdır. Güçlü Türkiye’nin ana hedefi ise dünya ekonomisinde ilk 10’a girmektir.

Türkiye, bölgesinde yatırım için en güvenilir partnerdir. Özelleştirme programı, tüketim eğilimleri, pazar olanakları ve fırsatları ile yabancı yatırımcıları cezbetmektedir. Üstelik enerji açısında da Orta Asya ve Ortadoğu’ya çok yakındır. Jeoekonomik ve jeostratejik açıdan da “enerji geçiş koridor” ülkesidir.

Türkiye son 10 yılda en çok yabancı sermaye çeken ülkelerin başında gelmektedir. Başta bankacılık ve finans olmak üzere enerji, iletişim, sanayi, hizmet, inşaat ve diğer sektörlerde yatırım yapan yabancı yatırımcı Türkiye’ye güvenmektedir.

Para&Yatırım&Yatırımcı birbirinden ayrılmaz üçlüdür. Bundan dolayı küresel sermaye güven duyduğu her limana demir atmaktadır. Güvenli bir Yatırım Limanı olan Güçlü Türkiye için; “Yatırım ve İşbirliği Zirvesi” düzenlemek üzere “İki Kıta’nın Birleştiği İstanbul’dan yola devam ediyoruz.

İlkini Mayıs 2015’de yaptığımız Zirve’ye enerji, inşaat, gayrimenkul, iletişim, teknoloji, ArGe, lojistik, tekstil, tarım, demir-çelik gibi farklı sektörden yerli ve yabancı yatırımcı bir araya gelerek, ikili görüşmeler yoluyla yatırım fırsatlarını değerlendirdi. Geçen yıl yapılan Zirve’ye 70’i yabancı yatırımcı olmak üzere, 300 iş insanı katıldı.

İkinci Zirveyi ise Kasım 2015’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde yaptık. KKTC Başbakanı himayesinde yapılan Zirve’ye; Türkiye, Almanya, Polonya, Amerika, Çin, Kazakistan, Rusya, Moldovya gibi ülkelerden 40’a yakın yabancı yatırımcı, 50’ye yakın Türk iş insanı katıldı. Zirve içerik ve katılımcı sayısı bakımından KKTC’de bir ilk oldu.

Bu yıl ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik, siyasi ve sosyal gelişmeler, yatırımcıyı yeniden düşünmeye sevkederken, Türkiye’de yaşanan başta FETÖCÜ darbe girişimi olmak üzere, PKK ve diğer terör olayları, Türkiye’yi global ekonomiden koparmamıştır. Ayrıca Türk Halkının Milli İradeye sahip çıkması, tarihe altın harflerle yazılacaktır.

Böyle bir atmosfer içinde gerçekleşen “ III. İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi ” Türkiye’nin dünya ile barışık, dostluk ve iyi ilişkiler içinde olduğunun göstergesi bakımından önemlidir.

Metal Yapı Konut’un ana sponsorluğu’nda gerçekleşecek olan Zirve’nin bu yıl ki Ana Teması; “Yatırımlar Ülkesi Güçlü ve Güvenilir Türkiye”dir.