“I. İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi” 30 Mayıs 2015’de Kadim Şehir İstanbul’da yapıldı.

30 Mayıs 20115’de gerçekleştirilen “İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi”nde 7 Ülkeden 33 Dev Yabancı ŞirketTürkiye’den 40 Holding, Şirketler Grubu Patron ve Ceo “İşbirliği ve Yatırımı” konuştu.

DMW Türkiye ve Avrupa İşadamları Kulübü’nün birlikte düzenlediği İşbirliği ve Yatırım Zirvesi’nden Yaklaşık 20 Milyar Dolarlık iş hacmi çıktı ve dev şirketler; “Türkiye’ye güveniyoruz, yatırım yapmaya geldik.” Dedi.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Polonya Ekonomi Bakanlığı’nı desteklediği Zirve’nin Onur Konuğu; Polonya e. Başbakan Yardımcısı ve Tarım e. Bakanı Roman JagiellinskiÖzel Konuğu ise Katar Belediye ve Kent Planlaması Bakanı Abdul Aziz Al-Thani idi.

Avrupa’nın Enerji Oscar’ını Alan Prof. Dr. Bohdan Maciej Zakiewicz; Yenilenebilir Enerji Alanında Yeni Enerji Teknolojisinin ilk tanıtımını da bu Zirve’de Yaptı. Yenilebilir Enerji, İnşaat, Turizm, Petrol, Petrol Taşımacılığı, Turizm, Tarım, Ar-Ge, Teknoloji, Sağlık, Eğitim gibi alanlarda reel yatırım fırsatları ortaya çıktı

ZİRVE HAKKINDA

Kadim uygarlıkların ve medeniyetlerin beşiği Türkiye, Dünyanın parlayan yıldızı, gelişmekte olan ülkelerin ise rol modeli olmaya devam ediyor. Sadece bulunduğu coğrafyada değil, tüm dünyanın hayranlıkla izlediği ekonomik büyümeye ve dev yatırımlara imza atan Türkiye, ortaya çıkardığı global markalarla da farkındalığını gözler önüne seriyor.

Bölgesinin bir çekim merkezi haline gelen, uluslararası ilişkilerde derin analizlere dayanan diplomatik yaklaşımlarla tüm taraflara pozitif tavır sergileyen Türkiye, yeni bir anlayış ve yeni bir dünya vizyonunu tüm dünyaya kabul ettiriyor. Türkiye’nin global siyasette üstlenmeyi başardığı bu güç, her Türk bireyi gibi, Türkiye’nin tüm kurum ve kuruluşlarının da dünyadaki itibarını artırmaktadır.

DMW Türkiye, European Business Club Association (EBCA) ile işbirliği yaparak, dünyanın önde gelen işadamlarını Türkiye’ye davet etmiştir. Başta enerji olmak üzere, eğitim, sağlık, finans, turizm, inşaat, bankacılık, Ar-Ge, gayrimenkul, tarım gibi alanlarda 7 ülkeden 33 yabancı yatırımcı ve işadamı Türkiye’ye yatırım amacı ile gelmiştir.

Bu yıl 1. yapılan Uluslararası işbirliği ve Yatırım Zirvesi, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen güçlü yatırımcılara; Türkiye’nin gerçek potansiyeli, yatırım fırsatları ve işbirliği olanakları sunulacaktır. Ayrıca Oluşturacağımız katma değerin, uluslararası gelişmelerin giderek çok boyutlu bir nitelik kazanmakta olduğu dünyamızda, birikimlerimizi ulusal çıkarlar ve uluslararası değerlerin ortak idealler doğrultusunda kazanımlar getireceğine inanmaktayız.

DMW TürkiyeAvrupa İşadamları Kulübü (European Business Club Association-EBCA)’nün birlikte düzenlediği, Başbakanlık Yatırım Destek Tanıtım Ajansı ile Polonya Ekonomi Bakanlığı'nın desteklediği ve bu yıl ilki gerçekleştirilen “İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi”nin ülkemize hayırlar getirmesini diliyoruz.

ZİRVE SONUÇLARI

  • İstanbul Uluslararası işbirliği ve Yatırım Zirvesi’nde Avrupa Birliği üyesi ülkelerden, Afrika’dan, Amerika Birleşik Devletleri’nden ve Körfez ülkelerinden Türkiye’ye yatırım yapmak veya ortak olmak isteyen 33 yabancı yatırımcıya, Türkiye ekonomisinin yeni dönemdeki başarılarını ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlatmak üzere bir sunum yapıldı.
  • Yabancı Yatırımcılar kendi şirketlerini ve faaliyet alanlarını ve hangi konularda yatırım yapmak istediklerini anlattı. Sunumlar yaptı.
  • Türk Şirket/Holding Yönetim Kurulu Başkan veya CEO’ları kendilerini tanıttı. Yapmış oldukları yatırımlar ve önümüzdeki 5 yıl içinde yapacakları yeni yatırımları hakkında bilgi verdi.
  • Yabancı Yatırımcılarla-Türk Yatırımcılar, birebir yatırım olanaklarını konuştu.
  • Yabancı yatırımcılarla, Hükümet Yetkilileri arasında karşılıklı fikir alış-verişinde bulunma ortamı oluşturuldu.
  • Yabancı Yatırımcılarla, Türk Yatırımcılar ikili görüşmelerin neticesinde yeni yatırımlara yönelecekler. İlk fırsatta yeni yatırımlar devreye girecek.
  • Oldukça zengin ve geniş bir yelpazede düzenlenen İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi’ne İşadamları ve Yatırımcılar dışında; Bakanlar, Üst Düzey Bürokratlar, Büyükelçiler, Sivil Toplum Kuruluşları, Akademisyenler ve Üniversiteler de katıldı.
  • Türkiye ekonomisine yön veren Katılımcılar için iyi bir “Referans” oldu. İşadamları, bu Zirve’de elde ettikleri görüşme ve kazanımları fırsata çevirerek, yeni yatırım ve proje finans imkanı ile güçlü yatırımcılarla ortaklık kurma şansını yakaladı.

KATILAN ŞİRKETLER

Ağaoğlu Şirketler Grubu

Al Ganira Group

Altınbaş Holding

Alstom Renewable Power

Bel.Tec Business Development

Boshforus Trading

Canaldonbenito

CBR Glokor-Partners

Centre Of Energy Technologies

Cp- Bau. Christmann & Pfeifer

Doğa Grup Holding

Domy Czystej Energii

Dolnoslaska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Eeart Energy

Elite Environment Energy S.A.E

Enterprise Europe Network

Evka Gıda İnşaat A.Ş. Girne Amerikan Üni.

Gorges&Partner Strategy Group

GSMU Mekatronik EMAS Group

Innova Energy

İzka İnşaat

Kadooğlu Holding

Kefeli Group (Bisse)

Keleş İnşaat

Lucas Nülle Group

Mektebim Okulları

Memorial Hastaneler Grubu

Mesa İnşaat

Mostostal-Pulawy

Nişantaşı Üniversitesi

Nox Holding

NxtVn Group B.V.

Pensan AŞ

Petschow Thiel Proj. GmbH

Phywe Lehrsysteme

Photoelec Corp.

Plazmatronika

PLRT Sp.

Rauch Geothermics

Roja Agriculture

Sapan Group

Sedco Holding

Sistemasch

Stowarzyszenie Wolna Przedsiebiorczosc Energia

System Elektro Technik GmbH

Szelesgabor Company

TAV Holding

Tek Cevher Holding

Ünlü Finansal Yatırım

Vartaş Yapı

Yeşil İnşaat